Kdaj ste v trgovini nazadnje kupili suho sadje? Mnogi gredo mimo njega, kot da ga ne bi bilo. Kakšna napaka! Suho sadje vsebuje skoncentrirane vitamine »navadnega« sadja in je zato še posebej zdravo. Tisto, ki ga kupimo v trgovini, je dobro preden ga pojemo, namakati v vodi. S tem se namreč sperejo nezdravi aditivi, ki jih tako suho sadje (na žalost) pogosto vsebuje.
Druga možnost je priprava suhega sadja kar v udobju doma. Navadno sadje narežite na kose oziroma krhlje (jabolka, banane, marelice …) in ga dajte sušiti v sušilnik, v pečico na nizki temperaturi ali kar na soncu (poleti). Če vam težave dela prebava, ne pozabite posušiti tudi sliv, ki delujejo odlično pri zaprtju in spodbujajo prebavo.
Skrivnost, ki jo imajo v sebi suhe slive, se imenuje sorbitolim, ki je naravno odvajalo! Ker nase veže vodo, poveča volumen blata. V primeru zaprtja je dobro, da suhe slive čez noč pustite v kozarcu vode in zjutraj spijete vodo, v kateri so se namakale. Pomagala vam bodo tudi lanena in chia semena, ki jih je za izboljšanje prebave priporočljivo uživati s suhimi slivami.
Suho sadje lahko uživate tudi kot sladico in se z njim posladkate. To je idealna poslastica tudi za vse, ki hujšajo ali jejo presno. Suho sadje lahko kot naravno sladilo dodate tudi vaši najljubši sladici. Za malico ga lahko vmešate v navaden jogurt, za zajtrk pa v kosmiče.
Izvrstna kombinacija za malico so suho sadje in oreščki. Oboji so izjemno zdravi in vsebujejo ogromno prehranskih vlaknin, ki urejajo in pospešujejo prebavo. Če se vam zdi, da bi se od tega lahko zredili, naj vas pomirimo, da bodo v vašem želodcu pustili močan občutek sitosti. Ker so tako priročni, se suho sadje in oreščki lahko znajdejo v vaši torbici ali avtu prav povsod, kamor greste.